![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8527220
*
nr 852 7220
Spegel
Gustaviansk stil, 1800-tal, höjd: 80 cm
Utrop:
2.000 kr
Såld:
2.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 oktober 2013
kl 20:36:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/10 12:45:15
1
1.600 kr
14/10 20:23:38
2
2.200 kr
14/10 20:26:03
3
1.900 kr
14/10 20:27:54
3
2.200 kr
14/10 20:31:00
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 852 7220
Spegel
Gustaviansk stil, 1800-tal, höjd: 80 cm
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 oktober 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/10 12:45:15 | 1 | 1.600 kr |
14/10 20:23:38 | 2 | 2.200 kr |
14/10 20:26:03 | 3 | 1.900 kr |
14/10 20:27:54 | 3 | 2.200 kr |
14/10 20:31:00 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:53